Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāti uzklausīja Ekonomikas ministrijas pārstāvja ziņojumu par inovāciju attīstību Latvijā. Ekonomikas ministrija ir izvirzījusi mērķi – līdz 2035. gadam panākt, ka Latvijas IKP apjomi sasniedz 83 miljardus EUR, kas nozīmē ekonomikas apjomam ir jādubultojas, salīdzinājumā ar šodienas situāciju. Lai to panāktu, tuvāko gadu laikā ir jāsasniedz 4 - 5 % vidējie ekonomikas pieauguma tempi ik gadu, pie nosacījuma, ka inflācija saglabājas stabila 2 % robežās.
Saeima 2.lasījumā (04.12.2024.) apstiprināja grozījumus Zinātniskās darbības likumā. Grozījuma mērķis ir noteikt tiesiskā regulējuma ietvaru ar publiskas finanšu palīdzības finansēta VZI pētījuma rezultātā radītu tiesību uz zinātību, tehnoloģiju, izgudrojumu vai augu šķirni komercializācijas un šo tiesību nodošanas atlīdzības noteikšanas kārtību un ieguldījumu kārtību. Ar 2025. gada 1. janvāri stājas spēkā grozījumi Zinātniskās darbības likumā. Līdz 2025. gada 1. jūnijam Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un valsts zinātniskajām institūcijām izstrādā ministru kabineta noteikumus.
Ekonomikas ministrija iepazīstināja ar inovāciju fonda ilgtermiņa pētījuma programmu (VPP), kā arī ar pieejamo atbalstu inovāciju attīstībai, mazo un vidējo uzņēmumu inovatīvai uzņēmējdarbības attīstībai, LIAA pārstāvniecības 2023.- 2027. gadam pirmās un otrās atlases kārtas rezultātiem, atbalstu tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai un jaunuzņēmumiem.
Rīgas Tehniskā universitāte Inovāciju prorektora dienests iepazīstināja ar aktivitātēm inovācijas un intelektuālā īpašuma aizsardzības jomā. Notiek aktīva integrācija ES inovāciju kopienā (papildus iespējas studentiem un pētniekiem). Atbalsts studentiem un personālam pie intelektuālā īpašuma aizsardzības un komercializācijas. Līdz šim ir projektu iesniegumu skaits: 500+, īstenotās inovāciju aktivitātes (hakatoni, akcelerācijas programmas u.tml.): 20+, studenti, kuri ir ņēmuši dalību ārpus studiju inovāciju aktivitātēs: 2000+, atbalstītie jaunuzņēmumi:50+. Izaicinājumi un darāmie darbi procesu pilnveide universitātes vidē, patentu portfeļa kvalitātes uzlabošana (t.sk. izmantojot ārējos resursus), proaktīva intelektuālo īpašumu objektu « pārdošana », akadēmiskā personāla kompetences pilnveide, atbalsta funkciju stiprināšana, iekšējā studentu un pētnieku motivācijas programma.
Latvijas Universitāte stiprina konkurētspēju, nodrošina risinājumus mūsdienu ekonomiskajiem izaicinājumiem un uzlabo sabiedrības dzīves kvalitāti.
Vienas pieturas aģentūras principi ir zinātņu ietilpīgi risinājumi, kur notiek sadarbība ar zinātnes institūcijām, zinātnes un biznesa sadarbība, zināšanu pārnese, studentu iesaiste sadarbībā ar industriju, pieredze un izglītība. Pēc 2023. gada datiem īstenoti ir projekti par 42 milj EUR, desmit jaunuzņēmumu apgrozījums bija 642 290 EUR. līgumpētījumi - 2,4 milj. EUR. Latvijas Universitātē veiksmīgi darbojas inovācijas un akselerācijas centrs, kur idejas satiekas ar iespējām.
Rīgas Stradiņa universitātes pārstāve iepazīstināja ar situāciju inovācijas un intelektuālā īpašu aizsardzības jomā universitātē. Tika izstrādāta programma “Cilvēcīgi par tehnoloģijām” veselības aprūpes speciālistiem un jaunuzņēmumiem. Kopā ir saņemti 1840 sertifikātu, tādās jomās, kā pacienta pieredze un komunikācija, dati un datu drošība, digitālie rīki veselības aprūpē, inovācijas veselības aprūpe, veselības aprūpe inovatoriem. Pētniecības inovācijas un sadarbība ar industriju tiek realizēta farmācijā, medicīnā un sociālajās zinātnēs.
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (turpmāk – LBTU) informēja par inovācijas un intelektuālais īpašumu. LBTU Attīstības stratēģijas 2023 -2027. gadam vīzija, ka LBTU ir mūsdienīga, nacionāli un starptautiski atpazīstama zinātnes universitāte - vadošā bioekonomikas un saistīto nozaru inovācijās un dabas resursu ilgtspējā Baltijas jūras reģionā. Misija ir veidot starptautiski konkurētspējīgu, inovatīvu, radošu un ilgtspējīgu nākotni sabiedrības attīstībai. Plašs biozinātņu un tehnoloģiju pētniecības spektrs ir biotehnoloģijas, lauksaimniecības inovācijas, pārtikas inovācijas, vides tehnoloģijas, veterinārmedicīna. Galvenie snieguma rādītāji uzņēmumu (privātais) finansējuma īpatsvars no LBTU zinātniskās darbības finansējuma (gadā):2021 – 7%, 2022 – 9%, 2023 – 10%. LBTU 2021. gada absolventu 2022. gadā nodarbinātības līmenis ir 85.63%, kas ir par 4.28% augstāks rādītājs, nekā vidēji valstī starp visām augstskolām.
Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāti secināja, lai veicinātu Latvijas ekonomikas ilgtspējīgu attīstību, produktivitāti un konkurētspēju, ir būtiski koncentrēt publiskos ieguldījumus uz zinātnē balstītu un tehnoloģiski ietilpīgu risinājumu attīstību un komercializāciju. Augsta līmeņa inovācijām ir augsts potenciāls celt uzņēmumu produktivitāti, jaunuzņēmumiem piesaistīt investīcijas, un veidot inovatīvus, stabilus uzņēmumus ar augstu pievienoto vērtību un ilgtspējīgu konkurētspēju. Šāda stratēģija veicina ilgtermiņa ekonomisko atdevi un nostiprina Latvijas konkurētspēju globālajā tirgū. Prioritāri piešķirot atbalstu universitātēm, kur veidojas zināšanās balstīti zinātnes potenciāli un risinājumi, veicinot iespēju Latvijai kļūt par vadošo spēlētāju starptautiskajos tirgos.