Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk –IZM) informēja komisijas deputātus par Latvijas dalību Eiropas Kosmosa aģentūrā, kosmosa jomas attīstību un nākotnes izaicinājumus. Latvijai, esot Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstij, ir iespēja sasniegt izvirzītos mērķus – radīt jaunus un inovatīvus produktus un pakalpojumus globālā un vietējā tirgū ar augstu pievienoto vērtību. Lai tuvotos šim mērķim, pakāpeniski jāpalielina finansējums dalībai aģentūras programmās. Dalība aģentūras programmās attīsta pasaulē augsti pieprasītas prasmes un izglītību, industrijas konkurētspēju un veiktspēju, izcilu zinātni, kā arī satelītu pakalpojumus un lietojumus, ko izmanto valsts un pašvaldību vajadzībām.

      IZM informēja, ka Latvijas uzņēmumi un zinātniskās institūcijas kopš 2015.gada ir piedalījušies 119 Eiropas Kosmosa aģentūras projektos par kopējo summu virs 19 miljoniem eiro. To vidū ir uzņēmumi, kas radījuši ksenona degvielas uzpildes sūkni vienai no kosmosa stacijām, satelītu datos balstītus rīkus cīņai ar nelegālo būvniecību Latvijā un ilgtspējīgas rīsu audzēšanas prakses uzraudzībai Vjetnamā. Tāpat Latvijā ir radīts unikāls materiāls raķetes “Ariane-6” degvielas tvertnes aizsardzībai pret kosmosam raksturīgām ļoti zemām temperatūrām, lai tā kosmosā varētu nogādā mākslīgos pavadoņus.

      Kosmosa izziņas centra pārstāvis J. Urtāns informēja par iespējām skolu jauniešus ieinteresēt par STEM jomu un radīt vēlmi saistīt nākotni ar kosmosa industriju. Kā arī informēja par centra aktivitātēm, lai pilnvērtīgi varētu izmantot Eiropas Kosmosa aģentūras pieejamos resursus, tostarp iecerēm paplašināt pedagogu profesionālās pilnveides mācību klāstu un jaunu mācību materiālu nodrošināšanu skolām.

     Ilgtspējīgas attīstības komisijas deputāti aicināja izmantot iespējas, ko dod kosmosa nozare, ka Latvijai ir svarīgi būt Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstu sastāvā, lai varētu ieinteresēt un izglītot mūsu jauniešus par plašajām iespējām, ko dod darbošanās kosmosa nozarē, uzsverot, ka būtiski ir arī atbalstīt zinātniekus dalībai starptautiskos projektos.

     Ilgtspējīgas attīstības komisijas priekšsēdētājs U. Mitrevics uzsvēra, ka šis nav kāda šaura loka jautājums, bet gan jāskatās plašāk, tostarp ar vairāku ministriju iesaisti – Izglītības un zinātnes ministriju, Aizsardzības, Iekšlietu, Ekonomikas un citām ministrijām. Paužot pārliecību pozitīva dialoga izveidei starp iesaistītajām ministrijām, lai pareizi novērtētu Latvijas iespējas un ieguvumus arī turpmāk būt starp Eiropas Kosmosa aģentūras biedriem. Ar Latvijas dalību aģentūrā ir cieši saistīta mūsu uzņēmējdarbības un konkurētspējas celšana, tādēļ ir svarīgi iekļauties globālajās piegādes ķēdēs un stiprināt starptautisko ietekmi kosmosa tehnoloģijās un zinātnē. Ieguvēji no tā ir gan augsto tehnoloģiju uzņēmumi, zinātniskās institūcijas, universitātes un studējošie, gan arī skolotāji un skolēni, valsts uzņēmumi un institūcijas.

 

 

 

 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - ilgtspejigas.attistibas.komisija@saeima.lv