2025. gada 12.februārī un 26.februārī Ilgtspējīgas attīstības komisijas (turpmāk – Komisija) sēdē deputāti pārrunāja 2025.gada 31.janvāra konferences “Bioloģiskā daudzveidība – cilvēces nākotnei” (turpmāk – konference) kopsavikumu. Konferences mērķis bija attīstīt savstarpējo izpratni un veicināt rīcību bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai Latvijā. Konferencē pārrunāja  bioloģiskās daudzveidības būtību, vērtību, nozīmi, bioloģiskās daudzveidības situāciju Latvijā, tika pārrunāts starptautiskais un nacionālais regulējums, līdzšinējā pieredze un turpmākem soļiem, kā arī praktiskie izaicinājumi bioloģiskās daudzveidības aizsardzībā. Liela uzmanība tika pievērsta jautājumiem par bioloģiskās daudzveidības aizsardzības sistēmu meža zemju pārvaldībā, brīvprātības principu un tirgus mehānismiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā.

             Komisijas sēdēs tika aicināti piedalīties atbildīgo ministriju un iestāžu, kā arī vides un nozaru profesionālo sabiedrisko organizāciju, izglītības un zinātnes jomas pārstāvji, kā arī dabas aizsardzības eksperti.

            Diskusijas laikā nevienam nebija iebildumi par konferences noslēguma punktiem, bet lūdza papildināt ar priekšlikumiem no biedrības “Latvijas meža īpašnieku” un vides organizāciju biedrībām. Komisijas deputāti un nevalstisko nozaru pārstāvji diskusijas laikā tika uzsvēra, ka nav pieņemti dokumenti par Latvijas zemes apsaimniekošanas politiku, Meža un saistīto nozaru pamatnostādnes 2021.-2027.gadam un Meža nozares attīstības stratēģija 2030. gadam.

             Komisijas deputāti nolēma nosūtīt vēstuli Ministru prezidentei ar aicinājumu:

  •   noteikt vienu atbildīgo ministriju un uzdot izveidot bioloģiskās daudzveidības ceļa karti/vienotu rīcības plānu ņemot vērā konfrencē pieņemtos punktus un noteikt laika grafiku dokumenta izstrādāšanu.

          Pieņemtie rīcības punkti:

  • Zinātnē balstītu mērķu noteikšana ES nozīmes biotopu un sugu saglabāšanai un tiesiskā regulējuma pilnveidošana virzībai uz ES nozīmes biotopu un sugu labvēlīga aizsardzības statusa nodrošināšanu.
  • Natura 2000 teritoriju tīkla pabeigšana, atbilstoši ekoloģiskiem nosacījumiem jaunu teritoriju izveide un teritoriju paplašinājumi primāri publiskos īpašumos, nodrošinot sugu un biotopu aizsardzību, kā arī konkrētu mērķrādītāju noteikšana katrai Natura 2000 teritorijai dabas vērtību saglabāšanai, to sasniegšanu īstenojot nodrošināta pilnvērtīga komunikācija ar zemes īpašniekiem.
  • Ilgtspējīgas attīstības veicināšanai noteikti līdz 30% teritoriju valstī bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai (savstarpējās interešu grupu argumentācijās un diskusijās precizējot procentuālo īpatsvaru, apsaimniekošanas principus) ieskaitot 10% nodrošinājumu no valsts teritorijas stingrai dabas aizsardzībai, un tiesiskā regulējuma pilnveidošana mērķtiecīgam bioloģiskās daudzveidības aizsardzības nodrošinājumam šajās teritorijās.
  •  Nacionālā dabas atjaunošanas plāna izstrāde, iesaistot dažādas interešu grupas un veicinot zemes lietojumu ilgtspējīgu pārvaldību.
  •  Uzlabota kompensāciju sistēma, ieskaitot dažādu kompensējošu pasākumu attīstība zemju īpašniekiem, veicinot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, kā arī sniedzot atbalstu privāto iniciatīvu īstenošanai dabas daudzveidības saglabāšanā un finanšu resursu piesaistē.
  •  Pro-aktīvu un efektīvu komunikāciju un izglītības iniciatīvu īstenošana zemes īpašniekiem, citām interešu grupām un sabiedrībā kopumā par bioloģisko daudzveidību, tās aizsardzības plāniem, konkrētiem plānotiem pasākumiem bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai dabas teritorijās un ārpus tām.
  • Atbalstīt Latvijas STEM pedagogus ar jauniem un inovatīviem izglītības materiāliem, mācību procesā nodrošinātu izglītojamajiem iespēju iesaistīties kosmosa misijās un iegūt praktisku pieredzi darbā ar aktuālajām industrijas tendencēm, kā arī efektīvi izmantotu Eiropas Kosmosa aģentūras piedāvāto finansējumu un līdzfinansējuma iespējas, aicinām nozares ministriju rast iespēju nodrošināt ESERO projekta aktivitāšu līdzfinansējumu Latvijā 120 000 EUR apmērā gadā.
  • Novērtēt Latvijas iespējas un ieguvumus arī turpmāk būt starp Eiropas Kosmosa aģentūras biedriem, izveidot nozaru pāresoru sadarbību ar Izglītības un zinātnes ministriju, Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Ekonomikas ministriju un citām ministrijām.

 

 

 

 

 

 

 

 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - ilgtspejigas.attistibas.komisija@saeima.lv